E-Ticaret sitesi kurmak mı istiyorsunuz? İşte size rehber olacak nitelikte bir yazı. Son yıllarda ülkemizde de hızla gelişen internet sayesinde e-ticaret hacminde artış devam etmektedir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için e-ticaret sistemleri oldukça ilgi odağı olmuştur.

E-ticaret sitesi kurmayı düşünen işletme sahiplerine ilk olarak nelerin yapılması gerektiğini anlatacağız.

Uygun bir bütçe ayırmak

E-ticaret sitesi kurmak deyince ilk akla gelen genellikle “e-ticaret sitesi maliyetleri ne olacak?” sorusu oluyor. E-ticaret sistemleri ile satış yapmayı mı düşünüyorsunuz? O halde ilk olarak E-ticaret sitenizin yazılımı, kurulum bedeli, ürün ve hizmetlerinizin teminatı gibi kalemler için öncelik bütçe ayırmalısınız.

Kısa vadede hızlı sonuç almak istiyorsanız eğer E-ticaret sistemi faaliyete geçtikten hemen sonrası için yapılacak reklam ve pr çalışmalarına da ayrı bir bütçe ayırmalı, tüm bu detayları göz önüne almalısınız.

Profesyonel E-ticaret Yazılımı

Kullanacağınız e-ticaret yazılımında nelere ihtiyaç duyacağınızı önceden belirlemeniz gereklidir. Hangi özellikler sizin beklentinizi karşılayacak istediğinizi belirleyerek bütçenize en uygun e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz. Mesela sadece sepete eklenen ürünlerin sipariş verilebildiği e-ticaret sistemleri sizin işinizi görmeyebilir. Sanal pos eklentileri, seo altyapısı, teknik destek, istatistik ve raporlamalar gibi eklentilere de ihtiyaç duyacağınız için incelemelerinizi yaparken bunlara da azami derecede önem göstermeniz daha isabetli olacaktır.

Unutmayın ki uzun vadeli devamlılığı olacak ve kaliteli bir çalışma istiyorsanız mümkün olduğunca fazla eklentisi olan sistemleri tercih etmenizi öneririz. Düşük eklentili paketler ile işe başlayan işletmeler, büyüdükçe daha fazla eklentiye ihtiyaç duymakta ve bu eklentilerin sonradan sisteme entegre edilmesi yeni bir maliyet kapısı açmaktadır. Bu sebeple incelemede bu detaylara da dikkat edilmelidir.

E-ticaret sistemleri hakkında detaylı bir bilginiz yoksa e-ticaret yazılımı sunan bir firma olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacağız. Bize ulaşarak ihtiyaçlarınızı belirleyebilir, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Vergi Mükellefi Olmak

E-ticarete başlamak istiyorsunuz eğer bir firmanız varsa yeni bir firma kurmanıza gerek yok. Bir firmanız yok ise yeni bir şahıs şirketi açmanızı öneririz. Tabi ki dileyenler Limited veya Anonim şirkette kurabilir fakat şahıs şirketi hem yeterli hem de daha maliyetsiz olduğundan dolayı tavsiye ediyoruz.

Zaman Ayırmak

Çoğu işletmenin en büyük hatası E-ticaret sitesi yazılımı temin edip sistemi kurduktan sonra mevcut sistemi hiç ilgilenmeyip olduğu gibi bırakmalarıdır. E-ticaret sitesinden dönüş alabilmenin şartlarından birisi günlük olarak yeni ürünlerin yüklenmesidir. Tüm ürünlerinizi yüklediniz mi o zaman yeni blog yazıları yazmalı ve paylaşmalı, sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanmalısınız.  Aksi takdirde kurulan e-ticaret sisteminin çok bir anlamı ve önemi kalmaz. Unutulmayın ki sizi internette bulacak olan müşteriler blog yazılarınız sayesinde arama motorlarından ulaşacaktır. Bunun yanı sıra reklam çalışmalarına ağırlık verilerek e-ticaret sitesinin tanıtımı yapılmalı ve potansiyel müşterilerin siteye çekilmelidir.

Gün içerisinde ayıracağınız en az 1-2 saatte yapacağınız yenilikler bu açıdan daha yararlı olacaktır.

E-ticarete başlamak istiyorum

Temel olan 4 ana başlığı sizlerle paylaştık. Bu başlıklar dışında yeni kavramlar ve yapmanız gereken başka şeyler de illaki olacak. Sanal pos entegrasyonunun yapılması, ürünlerinizin temini edilmesi ve kargo gönderme sürecinin planlanması, stok yönetimi, analiz ve raporlamalar gibi bir çok konuya hakim olmanız ve çalışmanız gerekecek.

Tün bu konularda Escape Kurumsal Ajans olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Size en uygun e-ticaret paketlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizi arayın.

Kategoriler: Diğer yazılar