Hepimizin cebine olan internetle birlikte artık neredeyse herkesin bir sosyal medya hesabı var. Hatta ve hatta doğmamış çocukların, evcil hayvanların ve daha birçok şeyin. Pekala sosyal medyada paylaştığımız her bir gönderinin tüketim ömrü var. Bundan haberiniz var mıydı? Bilmeyenler için söylüyoruz Evet paylaştığımız her bir gönderinin bir paylaşım ömrü var ve bu ömür maalesef ki sandığınız kadar uzun değil. Sizi aydınlatmak adına yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istiyoruz. Yapılan bu araştırma sayesinde hangi platformda, ne sıklıkla paylaşım yapabiliriz ortaya çıkıyor. Küçükten büyüğe doğru sıralayıp inceleyelim o halde.

Twitter; 18 Dakika

Facebook; 5 Saat

Instagram; 21 Saat

Linkedin; 24 Saat

YouTube; 20 + Gün

Pinterest; 4 Ay

Blog; 2 yıl

Yanlış okumadınız, yaptığımız paylaşımların ortalama raf ömürleri bu kadar. Paylaşımların raf ömürleri madem bu kadarsa, paylaşım sıklığımız nasıl olmalı? Şimdi de o konuya göz atalım beraber.

TWİTTER

Daha çok haber almak adına yararlandığımız ve raf ömrü en kısa olan Twitter’da aynı gün içinde 3. paylaşımdan sonra etkileşim maalesef ki çok hızlı düşüyor. Bu nedenle de ideal günlük paylaşım adedi 3 olmalıdır.

FACEBOOK

Raf ömrü sıralamasında ikinci sırada bulunan Facebook’ta günlük ortalama 2 kez paylaşım ideal bir rakam. Varsayalım bir günde 4 ve üzeri paylaşımda bulundaysanız ertesi gün hiçbir şey paylaşmamakta uygun bir kullanıcı davranışı olabilir diyoruz.

INSTAGRAM

Instagramı, post ve story olarak ayırmakta yarar var. Diğer ağlara göre etkileşim oranı daha yüksek görünse bile günde 2 kez paylaşımda bulunmak en doğru hareket. Story için ise bu rakam 5 i geçmemelidir.

LİNKEDİN

Linkedin’de haftaiçi her gün sadece 1 kez paylaşım yapmak takipçilerinize %60 oranında daha fazla ulaşmanıza imkan tanıyacaktır. Linkedin algoritması Facebook ile benzese bile, aktif ve istikrarlı bir kullanıcı olursanız paylaşımlarınızı gören kişi sayısında azımsanmayacak bir artış olduğunu göreceksiniz.

YOUTUBE

Türkiye’de sıklıkla kullanılan sosyal medya platformunun Youtube olduğunu söyleyebiliriz. Paylaşılan içeriğin raf ömrü için 20+ gün diye yazılsa bile dikkat çekici videolar sonrasında da gösterilmeye devam etmektedir. Haftada 1 video ideal paylaşım sayısıdır.

PİNTEREST

Türkiye’de yeni yeni sosyal medya kullanıcılarının dikkatine çekse de Pinteret kullanıcılarının en önemli özelliği marka sadakati diyebiliriz. Markaların hızlı bir şekilde tanınmasını sağlamada çok büyük katkı sağlayan Pinterest’te 5 kez paylaşımda bulunabilirsiniz.

BLOG POST

İçerik pazarlamasının en yaygını da hiç şüphesiz ki bloglar. Düzeni bir şekilde haftada 2 kez bir şeyler paylaşmak, web sitenizin trafiğine en az %20 katkıda bulunmaktadır.

Kategoriler: Diğer yazılar