WEB SİTESİ TASARIMI NASIL OLMALIDIR?

WEB SİTESİ TASARIMI NASIL OLMALIDIR?
3 Şubat 2020 No Comments Makale admin

Web sitenizin ziyaretçileriniz tarafından kolay algılanması, mesajınızın alıcıya en etkili ve kısa yoldan iletilmesi anlamına gelmektedir. Etkili ve sade bir web sitesi tasarımınız var ise, karmakarışık ve dağınık web sitelerine göre birçok avantaja sahipsiniz demektir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki internet kullanıcıları gün geçtikçe estetik açıdan sade tasarlanmış, direkt konuya odaklanan, kolay anlaşılabilir ve rahat gezilebilir web sitelerini daha etkili ve ilgi çekici buluyor. Bunun yanı sıra web sitesinin hızlı yüklenmesi, platformların geçişinde iyi bir performans göstermesi de kullanıcıların önem verdikleri bir diğer konu olarak öne çıkmaktadır.

Etkili web sitesi tasarımı nasıl olmalıdır?

Web sitesinin amacına doğrudan katkısı olmayan tüm unsurları kaldırarak, Web sitesinin sadece temel işlevini vurgulayan bir yapı hazırlamakla başlıyor.

1. Mesajınızı net olarak vermelisiniz.

Web sitesi tasarlamaya ya da düzenlemeye başlamadan önce mesajı oluşturmanız önemlidir. Burada markanızın amacını ve hedefini kullanarak belirli bir amaç çerçevesinde ilerleyebilirsiniz. Tasarım yapılırken atacağınız her adım bu amaca hizmet etmelidir.

Örnek verecek olursak bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz; web sitenizdeki bir ürününüzün, ürün bilgilerini ve görüntülerini ziyaretçileriniz kolayca bulabilmeli ve ürünü satın alabilmelidir. Ziyaretçinin web sitenizde istediği ürünü saniyelerce aramak zorunda kalması amacınıza hizmet etmez. Ayrıca bu işlem potansiyel müşterinizi kaybetmeniz anlamını taşır.

2. Dikkat dağıtan unsurların sınırlandırılması gerekir.

Bahsedeceğimiz dikkat dağıtıcı unsurlar reklamlar, gereksiz görüntüler veya bilgiler gibi web sitenin hizmet edeceği amaç dışında kalan herhangi bir şey olabilir. Tasarımınızı değerlendirip amacınızın dışında kalan bütün unsurları çıkarın. Tasarımınıza amacınızla uyuşmayan yeni unsurlar eklemek yerine, ana unsurların amaca uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde daha az unsurla daha fazla sonuç elde edersiniz.

3. Seçenek sayısı azaltılmalıdır.

Web sitesinde bulunan seçenekler ne kadar az ise ziyaretçilerin önemli alanlara gitmesi daha kolay olmaktadır. Ziyaretçiler çok fazla aramadan direkt aradıklarını bulabilmeli. Eğer sayfa sayınız çoksa seçenekleri sayfa sayısını azaltarak daha aza indirebilirsiniz. Böylece tasarımdaki menüleriniz de küçülmüş olur.

Kullanıcılarınıza birkaç adım geçmelerine gerek kalmadan doğrudan aradıkları marka, ürün ya da içeriği bulma imkânı sağlamak oldukça etkilidir.

4. Renk ve sayfa düzeni önemlidir.

Web tasarımında da her tasarımda olduğu gibi sayfa ögelerinin vurgulanması çok önemlidir. Ögeleri vurgulamak ve doğru yerleştirme ayrıca boşlukları doğru kullanmak oldukça önemlidir. Renklerin siyah beyaz ya da silik renkler olması değil, aksine canlı renkler kullanıcıların ilgisini canlı tutmak açısından harika bir araç olarak önümüze çıkar.

Sonuç olarak; Sade bir tasarım, web sitenizin vermek istediği mesajı hızlı ve etkili bir şekilde iletmek için en güzel yoldur. Estetik açıdan temiz görünümlü bir web sitesi ziyaretçilerin web sitenizde etkileşim sağlamasını kolaylaştıracaktır.